SCHEDULE

Summer Schedule

June 20th-August 1st

Click Here to download or print our Summer 2022 schedule.

Fall Schedule

Season begins September 6th

Click Here to download or print our Fall 2022-23 schedule

SUMMER June 20th– August 1st

Monday

White Room 1
5:30pm-6:30pm Acrobatics for Dancers 1 Acrobatics (Ages 7 & up) Rebecca
6:30pm-7:30pm *Cecchetti Grade I Cecchetti Class Rebecca/Nicole
7:30pm-8:30pm *Cecchetti Grade III Cecchetti Class Rebecca/Nicole
8:30pm-9:30pm *Int/Adv Pointe Pointe (Expe Ages 12 & up) Rebecca
White Room 2
5:00pm-5:300pm Hip Hop Tot Hip Hop (Ages 4-6) Amanda
5:30pm-6:30pm PreK Combo Ballet/Tumble (Ages 4-5) Amanda
6:30pm-7:30pm Combo 1 Ballet/Tumble Amanda
7:30pm-8:15pm Hip Hop 3 Hip Hop (Ages 13 & up) Amanda
Silver Room
4:00pm-5:30pm *Mini Company B/J/T Ballet/Jazz/Tap (Mini Company) Rebecca
6:30pm-7:30pm *Cecchetti Grade II Cecchetti Class Rebecca/Nicole
7:30pm-8:30pm *Cecchetti Grade IV Cecchetti Class Rebecca/Nicole
8:30pm-9:30pm *Beginning Pointe Pointe (Exp Ages 12 & up) Nicole
Purple Room
4:00pm-5:00pm Kinder Combo Ballet/Tumble (Ages 5-6) Maggie
5:00pm-5:45pm Twinkle 3’s Ballet/Tap (Age 3) Maggie
5:45pm-6:15pm Tiny 2’s Creative Movement (Age 2) Maggie
6:30pm-7:30pm *Cecchetti Grade I Cecchetti Class Megan/Katie
Turquoise Room
6:15pm-7:45pm Combo 2 Ballet/Tap/Jazz (Ages 7-10) Maggie

 

Tuesday

White Room 1
4:00pm-5:00pm *Junior Comp Ballet Ballet (Junior Company) Katie M
5:00pm-6:00pm *Junior Comp Jazz Jazz (Junior Company) Eden
6:00pm-7:00pm *Senior Comp Jazz Jazz (Senior Company) Eden
7:00pm-8:00pm *Senior Comp Ballet Ballet (Senior Company) Katie M
White Room 2
4:00pm-5:30pm *Level 3 Ballet/Jazz Ballet/Jazz (Exp Ages 9-11) Rebecca
5:30pm-7:00pm *Level 4 Ballet/Jazz Ballet/Jazz (Exp Ages 11-13) Rebecca
Silver Room
4:00pm-5:00pm *Preteen Comp Jazz Jazz (Preteen Company) Eden
5:00pm-6:00pm *Preteen Comp Ballet Ballet (Preteen Company) Katie M
6:00pm-7:00pm *Teen Comp Ballet Ballet (Teen Company) Katie M
7:00pm-8:00pm *Teen Comp Jazz Jazz (Teen Company) Eden
8:00pm-9:30pm *Cecchetti Grade V Cecchetti Class Katie M
Purple Room
9:00am-9:30am Tiny 2’s Creative Movement (Age 2) Angela
9:30-10:30am PreK Combo Ballet/Tap (Ages 4-5) Angela
10:30-11:15am Twinkle 3’s Ballet/Tap (Age 3) Angela
11:15am-12:15pm Adult Dance Ballet/Jazz/Tap (Ages 18 & up) Angela
4:45pm-5:30pm *Senior Comp Tap Tap (Senior Company) Taylor/Jessica
5:30pm-6:00pm *Teen Comp Tap Tap (Teen Company) Taylor/Jessica
6:00pm-6:30pm *Junior Comp Tap Tap (Junior Company) Taylor/Jessica
6:30pm-7:00pm *Preteen Comp Tap Tap (Preteen Company) Taylor/Jessica
7:00pm-7:45pm Twinkle 3’s Ballet/Tap (Age 3) Rebecca
Turquoise Room
10:00am-10:30am Mommy & Me Creative Movement (18mo-2yr) Rebecca
4:00pm-5:00pm Combo 1 Ballet/Tap (Ages 6-8) Katy
5:00pm-6:00pm Kinder Combo Ballet/Tap (Ages 4-5) Katy
6:00pm-6:30pm Hip Hop Tot Hip Hop (Ages 4-6) Katy
6:30pm-7:30pm PreK Combo Ballet/Tumbling (Ages 5-6) Katy

 

Wednesday

White Room 1
3:00pm-4:00pm *Acro for Dancers 2/3 Acrobatics (Exp Age 7 & up) Nicole
4:00pm-5:00pm *Preteen Company KDS Preteen Company Nicole
5:00pm-6:00pm *Acro for Dancers 2/3 Acrobatics (Exp Ages 7 & up) Nicole
6:00pm-7:00pm *Sr Stretch/Leap/Turn Stretch/Leap/Turn (Sr Company) Nicole
7:00pm-9:30pm *Senior Company KDS Senior Company Nicole
White Room 2
3:00pm-4:00pm *Petite Company KDS Petite Company Katie
4:00pm-4:30pm Petite Acro for Dancers Acrobatics )Ages 4-6) Katie
4:30pm-5:30pm PreK Combo Ballet/Tap (Ages 4-5) Maggie
5:30pm-6:00pm Hip Hop Tot Hip Hop (Ages 4-6) Maggie
6:00pm-7:00pm Kinder Combo Ballet/Tumble (Ages 5-6) Maggie
7:00pm-7:45pm Twinkle 3’s Ballet/Tap (Age 3) Maggie
Silver Room
3:00pm-4:00pm *Preteen Comp SLT Stretch/Leaps/Turns (PT Comp) Taylor/Jessica
4:00pm-5:00pm *Silver Jr Comp SLT Stretch/Leaps/Turns (S. Jr Co) Taylor/Jessica
5:00pm-6:00pm *Purple Jr Comp SLT Stretch/Leaps/Turns (P. Jr Co) Taylor/Jessica
6:30pm-7:30pm *Teen Comp SLT Stretch/Leaps/Turns (Teen Co) Taylor/Jessica
7:30pm-8:30pm *Teen Company KDS Teen Company Rebecca
Purple Room
11:15am-12:15pm Adult Dance Ballet/Jazz/Tap (Ages 18 and up) Angela
4:00pm-5:00pm *Purple Junior Comp KDS Purple Junior Company Rebecca
5:00pm-6:00pm *Silver Junior Comp KDS Silver Junior Company Rebecca
6:00pm-6:30pm *Mini Comp SLT Stretch/Leaps/Turns (Mini Co) Rebecca
6:30pm-7:30pm *Mini Company KDS Mini Company Rebecca
Turquoise Room
4:00pm-4:30pm Hip Hop Tot Hip Hop (Ages 4-6) Maggie

 

Thursday

White Room 1
4:15pm-5:00pm *Junior Comp Contemp Contemporary (Junior Company) Nicole
5:00pm-5:30pm *Junior Comp Strength Strengthening (Junior Company) Taylor/Jessica
5:30pm-6:00pm *Junior Comp Hip Hop Hip Hop (Junior Company) Josh
6:30pm-7:00pm *Senior Comp Strength Strengthening (Senior Company) Taylor Jessica
7:00pm-8:00pm *Senior Comp Contemp Contemporary (Senior Company) Nicole
8:00pm-8:45pm *Senior Comp Hip Hop Hip Hop (Senior Company) Josh
White Room 2
4:00pm-4:30pm Tiny 2’s Creative Movement (Age 2) Rebecca
4:30pm-5:30pm Acro for Dancers 1 Acrobatics (Ages 7 & up) Rebecca
5:30pm-6:00pm Mommy & Me Creative Movement (18mo-2yr) Rebecca
6:00pm-6:45pm Hip Hop 2 Hip Hop (Ages 10-12) Josh
6:45pm-7:15pm Hip Hop 1 Hip Hop (Ages 7-9) Josh
7:15pm-8:00pm Hip Hop 2 Hip Hop (Ages 10-12) Josh
Silver Room
4:00pm-4:30pm *PT Comp Hip Hop Hip Hop (Preteen Company) Josh
4:30pm-5:00pm *PT Comp Strength Strengthen (Preteen Company) Taylor/Jessica
5:00pm-5:30pm *Teen Comp Hip Hop Hip Hop (Teen Company) Josh
5:30pm-6:00pm Teen Comp Strength Strengthening (Teen Company) Taylor/Jessica
6:00pm-6:30pm Lyrical/Contemporary 1 Lyrical/Contemporary (Ages 5-8) Taylor/Jessica
6:30pm-7:30pm Preteen/Combo 3 Ballet/Jazz (Ages 8-12) Rebecca
7:30pm-9:00pm *Level 5 Ball/Jazz/Contemp (Exp 13 up) Rebecca
Purple Room
4:00pm-4:30pm Lyrical/Contemporary 2 Lyrical/Contemp (Ages 8-11) Taylor/Jessica
4:30pm-5:00pm Hip Hop 1 Hip Hop (Ages 7-9) Josh
5:00pm-6:00pm *PT Comp Contemp Contemporary (Preteen Comp) Nicole
6:00pm-7:00pm *Teen Comp Contemp Contemporary (Teen Comp) Nicole
7:00pm-7:45pm Lyrical/Contemporary 3 Lyrical/Contemp (Ages 11 & up) Taylor/Jessica
Turquoise Room
6:00pm-6:30pm Tiny 2’s Creative Movement (Age 2) Rebecca